s
s
Sections
Sections
Subscribe

Aquaducks smash team records


Sonoma County's biggest swimming event of the summer brought 31 USA Pacific Swimming teams to the Petaluma Swim Center last weekend for the annual long course meet hosted by the Petaluma Aquaducks.

The Aquaducks, 59 strong, recorded more than 89 per cent personal best times and established 11 team records during the warm weekend.

Henry Steiner, 16, led the way for the Aquaducks with firsts in all six of his boys 13-and-over events, recording five personal bests. He also established team records in the 200-meter individual medley in 2:18.65 and the 50-meter freestyle in 25.77, and broke his own team record in the 100-meter freestyle with a Sectional National level qualifying time of 55.23.

Priscilla Ng, 17, swam to three team records in the 50-meter freestyle, 31.01; the 100-meter freestyle, 1:07.34; and finished first place in the 200-meter backstroke in 2:54.78.

Haley Joslin, 15, had a team record first-place finish in the 1500-meter freestyle in 20:15.05.

Ford Stolp, 14, followed in the boys 13-14 1500-meter freestyle with a winning time of 19:39.48.

Layla Bretz, 8, set three team records, lowering the Aquaduck record in the girls 8-and-under 50-meter butterfly to 49.23. She followed with another record in the 100-meter freestyle of 1:36.27 and ended with her new best time of 50.45 and a record in the 50-meter backstroke.

The Aquaducks younger swimmers had inspiring swims as well.

Brody Hansel, 6, swam the boys 8-and-under 100-meter freestyle for the first time, finishing in first place in the C Division in 2:13.32 and giving him a new B Division qualifying time. He took another first place in the 50-meter freestyle in 1:04.89.

Not to be out done by her younger brother, Hayden Hansel, 8, took first place in the B Division girls 8-and-under 50-meter freestyle with a new A Division qualifying time of 46.84. She swam straight to another A Division time in the 50-meter butterfly, finishing in second place in 1:03.64.

Stephen Allen, 8, shaved off more than 15 seconds from his previous best, in the boys 8-and-under 50-meter backstroke, earning him a new B Division time of 1:00.11 and a first-place finish.

Makayla Gutt, 8, took first place with a new A Division time of 1:48.44 in the girls 8-and-under 100-meter freestyle.

In the girls 9-10 races, Sasha Andrews took first places in both the 100-meter butterfly 1:45.85 and 50-meter breaststroke 51.97, qualifying her for the A Division.

Standouts in the Boys 11-12 events were Jonathan Smithwick, 12, who took firsts in the 50-meter freestyle and 200-meter backstroke with new A Division times of 32.85 and 3:05.91. His teammate, Hogan Dinsmore, raced the 400-meter freestyle in 5:45.21 and the 50-meter butterfly in 37.21, giving him not only two first-place finishes, but two new A Division qualifying times as well.

Tino Siraguso, 14, and Kai Hagmann, 14, both won first places in the boys 13-14 B Division and moved up into the A Division. Siraguso won the 100-meter butterfly in 1:14.57 and Hagmann the 100-meter freestyle in 1:06.05.

Molly Davis, 15, swimming in the girls 15-16 B Division, took first place in the 50-meter freestyle with a new A Division time of 31.92.

Owen Neufeld moved into the A Division in the boys 15-16 100-meter freestyle in a time of 1:03.64.

At the top 17-18 year age group, Shin Mei Chan, 18, took first place in the Girls 100-meter breaststroke in 1:29.13 and Takahiro Shimokobe, 18, took first place in all five of his boys events — the 50-meter free, 26.48; the 100-meter butterfly, 1:04.12; the 200-meter backstroke, 2:26.09; the 100-meter freestyle, 56.41; and the 100-meter backstroke, 1:06.40.