Subscribe

Winners of the 2017 Petaluma People’s Choice awards announced

The votes are in. The people have spoken. Here are the winners of the 2017 Petaluma People’s Choice awards. The contest, sponsored by the Petaluma Argus-Courier, gives members of the public a chance to vote for their favorite local business and service in 79 different categories.

Awards in all categories will be presented to winners at the annual Petaluma People’s Choice Gala on June 14 at the Petaluma Sheraton. Call 776-8453 for details.

Best American / California Cuisine

Seared Winner

McNear’s Saloon and Dining House Honorable Mention

Best Bakery

Della Fattoria Winner

Bright Bear Bakery Honorable Mention

Best Barbecue

Lombardi’s Barbecue & Deli Winner

Faron’s New Orleans BBQ Honorable Mention

Best Breakfast / Brunch

Hallie’s Winner

Sax’s Joint Honorable Mention

Best Café / Coffee Shop

Acre Coffee Winner

Aqus Cafe Honorable Mention

Best Chinese Restaurant

Lily Kai Chinese Cuisine Winner

City Chopsticks Honorable Mention

Best Deli

Lucchesi’s Deli Winner

Ray’s Deli and Tavern Honorable Mention

Best Farm-to-Table Restaurant

Central Market Winner

Seared Honorable Mention

Best Hamburger

Mike’s Winner

The Habit Burger Grill Honorable Mention

Best Ice Cream / Frozen Yogurt

Lala’s Creamery Winner

Petaluma Creamery Honorable Mention

Best Indian Restaurant

Everest Indian Restaurant Winner

Shree Indian Cuisine Honorable Mention

Best Italian Restaurant

Cucina Paradiso Winner

Volpi’s Ristorante & Bar Honorable Mention

Best Local Brew Pub

Lagunitas Brewing Company Winner

Brewsters Beer Garden Honorable Mention

Best Mexican Restaurant

Mi Pueblo Winner

El Roy’s Mexican Grill Honorable Mention

Best Mobile Cuisine / Food Truck

El Roy’s Mexican Grill Winner

El Dorado Mexican Grill Honorable Mention

Best New Restaurant

Brewsters Beer Garden Winner

The Shuckery Honorable Mention

Best Outdoor Dining

Brewsters Beer Garden Winner

Dempsey’s Restaurant & Brewery Honorable Mention

Best Pizza

Old Chicago Pizza Winner

Rosso Pizzeria & Mozzarella Bar Honorable Mention

Best Place for Lunch

Wild Goat Bistro Winner

Sugo Trattoria Honorable Mention

Best Place to Buy Wine

Wilibees Wine & Spirits Winner

Trader Joe’s Honorable Mention

Best Place for Wine Tasting

La Dolce Vita Wine Lounge Winner

Adobe Road Winery Honorable Mention

Best Seafood at a Local Restaurant

The Shuckery Winner

Seared Honorable Mention

Best Steak

Seared Winner

Cattlemens Honorable Mention

Best Sushi

Gohan Japanese Restaurant Winner

Paradise Sushi & Grill Honorable Mention

Best Thai Restaurant

Pongo’s Kitchen & Tap Winner

Lemongrass Thai Cuisine Honorable Mention

Best Vegetarian / Vegan Cuisine

Cafe Zazzle Winner

The Drawing Board Honorable Mention

Best Wine List

La Dolce Vita Wine Lounge Winner

The Drawing Board Honorable Mention

Best Accounting / CPA Firm

Baldwin, McGaughey & Company Winner

Torkelson & Associates CPAs Honorable Mention

Best Accupuncturist

Petaluma Community Acupuncture Winner

Erin Wilkins Honorable Mention

Best Attorney

Andrea Pierotti Winner

Bridget Mackay Honorable Mention

Best Chef

Dennis Hernandez / Cucina Paradiso Winner

Joe O’Donnell / Seared Honorable Mention

Best Chiropractor

Serendipity A Chiropractic Wellness Center Winner

Acorn Chiropractic Honorable Mention

Best Contractor

Ohana Construction Winner

Antonis Construction Building & Painting Honorable Mention

Best Dentist

Dr. Bob Koenitzer Winner

Dr. Leah DeBerardinis Honorable Mention

Best Electrician

Gary Hansen Winner

B. Henry’s Quality Electric Honorable Mention

Best Financial Planner / Investment Adviser

Katherine Wells Winner

Brian Breen Honorable Mention

Best Hair Salon / Barber Shop

Mike’s Barber Shop Winner

The Shop Haircuts Honorable Mention

Best High School Sports Coach

Trent Herzog Winner

Jill Forni Faye Honorable Mention

Best House Painter

O’Brien Painting Winner

Antonis Construction Building & Painting Honorable Mention

Best Insurance Agent

Steve & Chad Fillinger Winner

Daniel Powers Honorable Mention

Best Landscaper

John Antonio Landscaping Management Winner

Felix Landscaping & Tree Service Honorable Mention

Best Massage Therapist

Victoria Barrett Winner

David Ireland Honorable Mention

Best Mortgage Broker

Petaluma Home Loans Winner

The Regan Team Home Loan Group Honorable Mention

Best Optometrist

Dr. Gordon M. Wong Winner

Dr. Karen Griffith Honorable Mention

Best Orthodontist

Dr. John S. Woo Winner

Dr. Marc DeBerardinis Honorable Mention

Best Pediatrician

Dr. Armando Depala, Jr. Winner

Dr. Don Hensley Honorable Mention

Best Physician

Dr. James Leoni Winner

Dr. Rajesh Ranadive Honorable Mention

Best Real Estate Brokerage

Coldwell Banker Residential Brokerage Winner

Century 21 Bundesen Honorable Mention

Best Realtor

Rob Sullivan Winner

Sharon Monticello Honorable Mention

Best Veterinarian

Dr. Matthew Carter Winner

Dr. Angela Smith Honorable Mention

Best Antique Store

The Find Winner

Summer Cottage Antiques Honorable Mention

Best Art Gallery

Riverfront Art Gallery Winner

Gallery One Honorable Mention

Best Auto Body Shop

G & C Auto Body Winner

Gulick’s Body Shop Honorable Mention

Best Auto Repair Shop

Brodie’s Tire and Automotive Winner

Out West Garage Honorable Mention

Best Boutique

Ooh La Luxe (formerly Ooh La Loft) Winner

Splendid Little Shoppe Honorable Mention

Best Caterer

Lombardi’s Catering Winner

Preferred Sonoma Caterers Honorable Mention

Best Consignment / Thrift Store

Alphabet Soup Thrift Store Winner

Red Umbrella Consignment Honorable Mention

Best Credit Union

Redwood Credit Union Winner

Patelco Credit Union Honorable Mention

Best Day Spa

Soft Shell Winner

Sensational Skin Honorable Mention

Best Dog Groomer

Petaluma Pet Groomers Winner

Fit ‘n’ Furry Honorable Mention

Best Facial - Makeup

Soft Shell Winner

Skin Logic Honorable Mention

Best Garden Supplies / Nursery

Cottage Gardens Winner

Friedman’s Home Improvement Honorable Mention

Best Grocery Store

Petaluma Market Winner

Trader Joe’s Honorable Mention

Best Health Club / Gym

Synergy Health Club (formerly Active Sports Clubs) Winner

Kaia Fit Petaluma Honorable Mention

Best Jewelry Store

Hollingsworth Jewelers Gallery Winner

Gold Rush Jewelers Honorable Mention

Best Local Bank

Exchange Bank Winner

Bank of Marin Honorable Mention

Best Pedicure / Manicure

Bella Me Nail Spa Winner

Beauty Zone Salon & Supply Honorable Mention

Best Pet Boarding Service

Fit ‘n’ Furry Winner

Play Dog Play Honorable Mention

Best Place to Buy Flooring

Abbey Carpet & Floor Winner

Craftsman Floor Coverings Honorable Mention

Best Place to Buy Flowers

Vanda Floral Designs Winner

Trader Joe’s Honorable Mention

Best Place to Buy Furniture

Alphabet Soup Thrift Store Winner

Summer Cottage Antiques Honorable Mention

Best Place to Buy Pet Supplies

Rivertown Feed & Pet Country Store Winner

Petco Honorable Mention

Best Place to Buy Tires

Jay & Bill’s Tire Service Winner

Brodie’s Tire & Automotive Honorable Mention

Best Place to Shop for the Perfect Gift

Heebe Jeebe General Store Winner

The Velvet Ice Collection Honorable Mention

Best Plumber

Dolcini Plumbing Winner

Roman’s Plumbing Honorable Mention

Best Preschool

Learning to Learn Winner

Little Shepherd Preschool Honorable Mention

Best Senior Care Facility

Sunrise of Petaluma Winner

Springfield Place Honorable Mention

Best Wedding Venue

Flying Cloud Winner

Petaluma Golf & Country Club Honorable Mention

Best Yoga Studio

Bikram Yoga Petaluma Winner

Renew Yoga Honorable Mention

Show Comment

Our Network

The Press Democrat
Sonoma Index-Tribune
North Bay Business Journal
Sonoma Magazine
Bite Club Eats
La Prensa Sonoma
Emerald Report
Spirited Magazine