s
s
Sections
Sections
Subscribe
You've read 3 of 10 free articles this month.
Get unlimited access to Petaluma360.com, the Argus-Courier e-edition and our mobile app starting at just 99 cents per month!
Already a subscriber?
You've read 6 of 10 free articles this month.
Get unlimited access to Petaluma360.com, the Argus-Courier e-edition and our mobile app starting at just 99 cents per month!
Already a subscriber?
We hope you've enjoyed reading your 10 free articles this month.
Continue reading with unlimited access to Petaluma360.com, the Argus-Courier e-edition and our mobile app starting at just 99 cents per month!
Already a subscriber?
We've got a special deal for readers like you!
Get unlimited access to Petaluma360.com, the Argus-Courier e-edition and our mobile app starting at just 99 cents per month, and support community journalism!
Already a subscriber?
Thanks for your interest in award-winning community journalism! To get more of it, why not subscribe?
Get unlimited access to Petaluma360.com, the Argus-Courier e-edition and our mobile app starting at just 99 cents per month, and support community journalism!
Already a subscriber?
Want to keep reading? Take the next step by subscribing today!
Starting at just 99 cents per month, you can keep reading Petaluma360.com, the Argus-Courier e-edition and our mobile app, and support local journalism!
Already a subscriber?

Westside Relays results

X

The "Follow This Story" feature will notify you when any articles related to this story are posted.

When you follow a story, the next time a related article is published — it could be days, weeks or months — you'll receive an email informing you of the update.

If you no longer want to follow a story, click the "Unfollow" link on that story. There's also an "Unfollow" link in every email notification we send you.

This tool is available only to subscribers; please make sure you're logged in if you want to follow a story.

X

Please note: This feature is available only to subscribers; make sure you're logged in if you want to follow a story.

LARGE SCHOOLS

OVERALL

Team scores: Grant 234.5, McNear 147, Penngrove 142.5, Valley Vista 131.5, Mary Collins 97.5, McKinley 48.5, Technology 45, McDowell 25

FIFTH-GRADE GIRLS

Team scores: McNear 56, Valley Vista 47, Grant 45, Penngrove 37, McDowell 23, Mary Collins 7, McKinley, 3

Sprint Medley: Valley Vista 2:22.10, Grant 2:26.18, McNear 2:27.40, Penngrove 2:36.78, Cherry Valley 2:36.27

70 Meters: Ysabella Contreras, Penngrove, 10.96; Abbie Johnson, Penngrove, 11.07; Danielle Ovreat-Young, McDowell, 11.19; Girogia Decota, McKinley, 11.25; Lilly Williams, Valley, Vista, 11.33

High jump: Ava Acuna, McNear, 3-8; Francia Choto, McNear, 3-8; Mia Markovich, Grant, 3-6; Ava Bearden, McNear, 3-4; Sabrina Krutta, McNear, 3-4; Jocelyn Edwards, Grant, 3-4

300 meters: Grace Forney, Penngrove, 53.06; Georgia Moss, Penngrove, 54.53; Tikanna Celedon-Sahagun, McDowell, 55.57; Grace Young, Grant, 55.76; Giorgia Decota, McKinley, 56.20

400 Relay: McNear 1:05.82, Grant 1:06.67, Valley Vista 1:08.35, Penngrove 1:09.94, McDowell 1:13.32

Long jump: Amelia Gorham, Grant, 10-6; Paige Habkirk, McNear, 10-5; Amelia Berryhill, Valley Vista, 10-2; Danielle Ovreat-Young, McDowell, 10-0, Jaeda Rupprecht, Valley Vista, 9-9

600: Ava Acuna, McNear, 2:02; Natalia Efhan, Valley Vista, 2:03; Kate Doherty, Grant, 2:08.69; Madelyan Greenlief, Valley Vista, 2:210.6; Emma Slade, Grant, 2:11.06

Shot put: Anai Rubaloff, Valley Vista, 18-10; Camille Reynolds, Grant, 18-3; Kylie Jones, Penngrove, 17-10; Bella Gilliam, Grant, 17-2; Marlene Canela Valley Vista, 17-0

100 meters: Halle G,, McNear, 15.22; Ysabella Conteras, Penngrove, 15.50; Lilly Williams, Valley Vista, 15.59; Francia Ohoto, McNear, 16.00; Danely Rodas, McDowell, 16.06

800 Relay: Valley Vista, 2:22.47; McDowell, 2:28.91; Grant 2;38.11, McNear 2:38.19, Mary Collins 2:38.34

Discus: Maddie Eveland, McNear, 39-2; Melissa Prudente Castaneda, McDowell, 38-11; Camille Reynolds, Grant, 37-4; Loretta Mertens, Penngrove, 36-1; Belle Gilliam, Grant, 36-1

FIFTH-GRADE BOYS

Team scores: Grant 57.5, McNear 38.5, Penngrove 37.5, Valley Vista 34.5, McKinley 17, Mary Collins 12.5, McDowell 2

400 relay: Grant 1:05.00, Penngrove 1:06.03, Valley Vista 1:07.31, McNear 1:05.75, McDowell 1:10.81

High jump: Vaughn Williams, Grant; Cooper Doyle, Grant; Wesley Grueher, Mary Collins; Aiden Gray, Valley Vista; Alan Haleblien, Grant; Jack Fannin, McNear

Long jump: Will Fix, Grant, 13-1; Gio Dimauro, Grant, 12-9; Quinn Gaidmore, McNear, 11-9; Adrian Cortes, Grant, 11-4; Garret Hawkins, Grant, 11-4

Sprint medley relay: Grant 2:15.50, Valley Vista 2:15.56, McNear 2:25.00, McKinley 2:31,75, Penngrove 2:34.74

70 meters: Will Fix, Grant, 10.05, Dylan Mancis, Penngrove, 10.38, James Dole, McNear, 10.63, Luka Valencia, Penngrove, 11.04, Zach Howarth, Valley Vista, 11.06

300 meters: Dylan Maincis, Penngrove, 51.03; Koari Hinton-Clerk, Grant, 52.66; Weston Moore, McNear, 53.53; Roger MacKenfuss, Grant, 53.66; Mattias Morehouse, Mary Collins, 54.62

600 meters: Ryan Laundry, Grant 1:57.71; Jonas Fuette, McKinley, 1:56.22; Diego Gayton, Valley Vista, 1:58.86; Rollo Scaccslosi, McNear 2:03.75; Austin Nickle, Valley Vista, 2:04.66

Shot put: Alex Ewing, McNear, 20-4; Peyton Mesker, Penngrove, 20-3; Sam Martin, McNear, 20-3; Uriel Hernandez, Valley Vista, 19-5; Jack Pattison, McNear, 19-1

100 meters: Jonas Fuette, McKinley, 15.15; Dylan Mainaris, Penngrove, 15.19; Caden Garvin, McKinley, 15.40; Garrett Hawkins, Grant, 15.81

800 relay: Grant 2:11.31, Valley Vista 2:16.90, McNear 2:17.85, Penngrove 2:20.22, Mary Collins 2:39.03

Discus: Tony Mindling, Mary Collins, 50-1; Alex Jimenez, Valley Vista, 48-7; Cody Gallagher, Penngrove, 46-0; Malone Dallavc, Mary Collins, 45-8; Madox Smith, Penngrove, 45-7

SIXTH GRADE GIRLS

Team scores: Grant 63, McNear 38, Mary Collins 31, Valley Vista 29, Penngrove 22, Technology 19, McKinley 16

70 meters: Rylee Thompson, Mary Collins, 10.38; Tatum Plessas, Mary Collins, 10.47; Mya Gonzalez, Penngrove, 10.91; Zoe Luna, McNear, 10.97; Sadie Greenberg, McNear, 11.09

400 meters: Sienna Deadman, Grant, 1:14.22; Lily Comma, Grant, 1:15.50; Anneka Vonder Kuhlen, McKinley, 1:15.63; Jordan Beardslee, McNear, 1:17.97; Dee Dee Alpert, Technology, 1:18.50

400 relay: Valley Vista 1:03.00; Grant 1:03.41l, Penngrove 1:04.41, Technology 1:04.54, Marry Collins 1:04.83

800 meters: Gigi Richardson, Grant 3:01.44; Maya Scholnick, McKinley, 3:04.46; Sunny Schultz, McNear, 3:06.10; Kenly Eskes, McNear, 3:07.25; Kate Iribarne, Grant, 3:10.19

100 meters: Rylee Thompson, Mary Collins, 13.59; Tiana Knight, McNear, 15.21; Reilly Kreutz, McKinley, 15.22; Briseyda Villatoro, Valley Vista, 15.38; Christiane Padillo, McNear, 15.46

800 relay: Grant 2:15.35, Penngrove 2:19.90, Technology 2:20.01, McNear 2:21.00, Valley Vista, 2:29.41

High jump: Tatum Plessas, Mary Collins, 4-2; Avery Pontius, Technology, 4-2; Natalie Nelligan, Grant, 4-0; Reilly Kreutz, McKinley, 3-10; Kayla Kesterson, Valley Vista, 10-0

Long jump: Aria Addiego, Grant, 12-2; Kayla Kesterson, Valley Vista, 11-0; Ani Montefalcon, McKinley, 11-1; McKenna Dobson, Technology, 107; Camy Stinson, McKinley, 10-7

Shot put: Jessica Padilla, Grant, 24-2; Amalie Barr, Mary Collins, 21-9; Abby Kramer, Mary Collins, 20-5; Chloe Elrod, Grant, 19-9; Santsi Seitz, Grant, 19-8

Discus: Remy Laknitz, McNear, 47-4; Aleli Spangler, Valley Vista, 45-9; Tiana Knight, McNear, 39-5; Lily Koeppel, Grant, 38-9; Hanna Brians, Penngrove, 38-6

SIXTH-GRADE BOYS

Team scores: Grant 51, Mary Collins 47, Penngrove 46, Technology 26, Valley Vista 21, McNear 14.5, McKinley 12.5

High jump: Max Pedrotti-Jacobs, Mary Collins; Lucas Vanderlind, Technology; Deano Rosbrock, Mary Collins; Christo Hope, Mary Collins; Oscar Danek, Mary Collins

400 relay: Grant 1:00.49, Valley Vista 1:01.50, Penngrove 1:01.50, Technology 1:03.03, McKinley 1:03.10

Long jump: Sawyer Sheldon, Mary Collins, 12-10; Asher Levy, Grant, 12-9; Nico Antonini, Technology, 12-9; Marion Bailey, Mary Collins, 12-6; Aidem Sharkey, Valley Vista, 12-1

Sprint medley: Penngrove 2:09.59, Mary Collins 2:11.87, Grant 2:13.37, Technology 2:16.19, McKinley 2:22.25

70 meters: Xavier Parker, McNear, 9.84; Dante Vachini, Penngrove, 9.90; Cody Armbright, Mary Collins, 10.29; Julian Lozanov, Mary Collins, 10.32; Sawyer Sheldon, Mary Collins, 10.37

400 meters: Ananias Walker, Penngrove, 1:08.63; Ryder Wilson, Grant, 1:10.35; Asher Levy, Grant, 1:13.01; Denilson Mira, McKinley, 1:13.97; Conrad White, Grant, 1:14.44

Shot put: Axel Canseco, Valley Vista 25-9; Jed Anzell, McNear, 24-9; Gabe Cio, Penngrove, 24-5; Lucas Vanderlind, Technology, 24-0; Luis Torres, McKinley, 22-6; Ed Bernich, Penngrove, 22-6

800 meters: Hugo Rodriguez Vivanco, McKinley, 2:46.94; Asher Levy, Grant, 2:41.90; Kai Gonzales, Grant, 2:48.84; Arryn Barnaal, Mary Collins, 2:54.87; Zander Boeger, McNear, 3:02.81

100 meters: Ryder Wilson, Grant, 13.89; Dante Vachini, Penngrove, 13.91; Cody Amrbright, Mary Collins, 13.94; Ananias Walker, Penngrove, 14.13; Xavier Parker, McNear, 14.13

800 Relay: Grant 2:10.06, Mary Collins 2:14.09, Technology 2:14.78, Penngrove 2:51.51, McNear 2:21.25

Discus: Gabe Cio, Penngrove, 64-4; Axel Canseco, Valley Vista, 63-4, Ted Consani, Technology, 57-9, Diego Velasquez, Valley Visa, 53-4, Ed Bernich, Penngrove, 52-7

SMALL SCHOOLS

OVERALL

Team scores: Liberty 236, Wilson 193.5, Dunham 110, Cinnabar 103, Two Rock 102, Harvest Christian 81.5, St. Vincent 58, Spring Hill 26.5

FIFTH-GRADE GIRLS

Team scores: Liberty 69.5, Harvest Christian 45.5, Wilson 33, Dunham 23, St. Vincent 22, Cinnabar 11, Two Rock 7, Spring Hill .5

Sprint Medley: Liberty 2:24.75, Dunham 2:27, Harvest Christian 2:37.28, Wilson 2:40.29, Cinnabar 2:48.16

70 meters: Elly Vestnys, Harvest Christian, 10.78; Ashley M., Harvest Christian, 10.94; Sophia Munford, Two Rock, 11.03; Nuvi Howell, Spring Hill, 11.06; Chloe Donahey, Liberty, 11.06

300 meters: Emily Ramirez, Liberty, 55.35; Paulette Reynoso, Liberty, 56.03; Sloane Shoop, Liberty, 56.67; Tizel Ruiz, Two Rock, 57.44; Madelyn Rynning, St. Vincent 1:00.75

400 Relay: Liberty 1:04.19; Harvest Christian 1:06.06; St. Vincent 1:06.38, Wilson 1:06.90, Dunham 1:10.03

600 meters: Emily Ramirez, Liberty, 2:12.75; Gabriela Sandoval, Wilson, 2:16.13; Kylie Daniel, Dunham, 2:23.33; Sloane Shoop, Liberty, 2:24.34; Madelyn Rynning, St. Vincent 2:24.94

High jump: Maddie Diamnon Harvest Christian, 4-0; Luna Dator, Liberty, 3-10; Grace Fredlund, Dunham, 3-10; Itzel Ruiz, Two Rock, 3-4; Sloane Shoop, Liberty, 3-4

Long jump: Maddie Diamnon, Harvest Christian, 10-11; Vivian Arntz, Liberty, 10-9; Nuvi Howell, Spring Hill, 10-2; Eva Herman, Liberty, 10-1; Adrienne Drolet, Liberty, 9-10

100 meters: Ashley M. Harvest Christian, 15.07; Maya Muran, St. Vincent, 15.23; Lily Pardini, St. Vincent, 15.56; Elly Vestnys, Harvest Christian, 15.66; Gwendolyn Brakett, St. Vincent, 15.77

Discus: Cassie Cortez, Wilson, 43-4; Vanessa Carillo, Wilson, 34-4; Sandy Maldonado, Cinnabar, 34-4; Maliyah McCoy, Wilson, 33-3; Elise Jorgensen, Liberty, 32-0

Shot put: Jordyn Seaman, St. Vincent, 23-8; Piper Martin, Liberty, 20-2; Jasmyn Valencia, Dunham, 19-8; Haylee Donelson, Wilson, 19-7; Maddie Diamnon, Harvest Christian, 19-7

800 relay: Liberty, 2:25.81, Wilson 2:41.88, Cinnabar 2:5.57, Dunham 2:46

FIFTH-GRADE BOYS

Team scores: Wilson 62, Liberty 58.5, Cinnabar 35, Two Rock 29, Dunham 18, Harvest Christian 8.5, St. Vincent 7, Spring Hill 0

Sprint Medley: Wilson, 2:19.53, Liberty 2:27.22, Two Rock 2:29.72, Cinnabar 2:38.15, Dunham 2:39.13

70 meters: Nickolas Gorman, Cinnabar, 10.72; Noah Sourjohn, Liberty, 10.75; Charly Ramirez, Liberty,10.89; Roman Yusapov, St. Vincent, 11.19; Robert Cesena, Dunham, 11.22

300 meters: Noah Sourjohn, Liberty, 53.03; Angelo Lugo, Cinnabar, 54.13; Dawson Hecker, Wilson, 54.78; John Rivas, Two Rock, 54.89; Alex Orfali, St. Vincent, 55.69

400 Relay: Wilson, 1:05.41, Liberty 1:07.05, Cinnabar 1:09.57, Two Rock 1:09.63, Harvest Christian 1:11.63

600 meters: Dominic Edwards, Wilson, 2:02.74; John Rivas, Two Rock, 2:05.38; Angelo Lugo, Cinnabar, 2:08.86; Brody Rodrigo, Liberty, 2:18./21; Michael Lundy, Liberty, 2:18.71

High jump: Brady Coppo, Two Rock, 3-8; Evan H. Harvest Christian,3-6; Gavin A., Harvest Christian, 3-6; Marco Barajas, Liberty, 3-6; Dawson Hecker, Wilson, 3-6

Long jump: Jack Pezzolo, Liberty, 12-8; Nick Dennis, Wilson, 11-6; Dominic Edwards, Wilson, 11-5; Charly Ramirez, Liberty, 11-5; Marcos Carreno, Wilson, 11-3

Discus: Ryan Burnham, Wilson, 54-10; Jon Henry Johnson, Dunham, 47-4; Alex Ajvix, Wilson, 43-2; Miller Malvesta, St. Vincent, 42-2; Brett Moeckel, Liberty, 41-4

Shot put: Jon Henry Johnson, Dunham, 20-8; Alex Ajvix, Wilson, 208; Ryan Bumham, Wilson, 20-2; Miller Malvesta, St. Vincent, 19-6; Ryan Rice, Two Rock, 19-1

100 meters: Nickolas Gorman, Cinnabar, 14.68; Noah Sourjohn, Liberty, 14.81; Armando D’Ambrosio, Dunham, 15.46; Angelo Lugo, Cinnabar, 15.70; Justin Reaney, Liberty, 15.73

800 Relay: Liberty 2:25.56, Wilson 2:39.69, Two Rock 2:44.03, Cinnabar 2:45.84, Dunham, 2:46.00

SIXTH-GRADE GIRLS

Team scores: Wilson 48.5, Liberty 46, Two Rock 24, Cinnabar 23, Dunham 23, Spring Hill 22, St. Vincent 20, Harvest Christian 15.5

Sprint Medley: Wilson 2:25, Liberty 2:29, Dunham 2:30, Cinnabar 2:30, Two Rock 2:32

70 Meters: Crystal Gordan, Cinnabar, 10,66; Ruby Monica, Spring Hill, 1:15.50; Rylie Mozolak, Dunham, 11/06; Anamaria, Harvest Christian, 11.24; Eva G. Spring Hill, 11.50

400 meters: Ruby Monica, Spring Hill, 1:15.50; Crystal, Cinnabar, 1:17.82; Bryane, Two Rock, 1:18.41; Renee Machado, Wilson, 1:20.89; Kallista Ellain, Wilson, 1:26.72

400 Relay: Liberty 1:05.31, Wilson 1:05.89, Two Rock 1:07.26, St. Vincent 1:09.25, Dunham 1:09.60

800 meters: Emily Lorenz, Dunham, 3:14.97; Natalie Minor,3:18.78; Krystal Moran, Liberty, 3:28.25; Bryony Epley, Two Rock, 3:28.47; Makenzee Young, Wilson, 3:39.66

100 meters: Crystal Gordan, Cinnabar, 14.56; Iris Bosch, Liberty, 14.94; Bryony Epley, Two Rock, 14.97; Riley M., Spring Hill, 14.98; Alexa Di Danoto, Cinnabar, 15.43

800 relay: Liberty 2:22.28, Wilson 2:25.38, Dunham 2:26.07, Two Rock 2:30.32, Cinnabar 2:39.97

High jump: Raegan P., Harvest Christian, 4-4; Anamaria R., Harvest Christian, 4-4; Danielle Sharp, Wilson, 4-4; Eszter Chappell, Liberty, 4-2; Michelle Lauritzen, Wilson, 4-0

Long jump: Ruby Monica, Spring Hill, 12-0;; Evie Goodwin, Liberty, 11-3; Raegan P., Harvest Christian, 11-1; Summer Mills, Wilson, 11-1; Gia Bettinelli, St. Vincent, 10-10

Shot put: Ansleigh Wagners, Wilson, 25-4; Kaitlyn Curtis, St. Vincent, 24-7; Adeline Taylor, Spring Hill, 21-7; Menar Stipp, St. Vincent,20-6; Krystal Moran, Liberty, 19-10

Discus: Kallista Elkin, Wilson, 63-9; Izzy Badaglia, St. Vincent, 56-3; Hannah Edward, St. Vincent 53-10; Katlyn Curtis, St. Vincent 50-5; Ansleigh Wagners, Wilson, 49-0

SIXTH-GRADE BOYS

Team scores: Liberty 62, Wilson 50, Dunham 46, Two Rock 42, Cinnabar 34, Harvest Christian 12, St. Vincent 9, Spring Hill 0

Sprint Medley: Wilson 2:12.65, Dunham 2:13.22, Liberty 2:14.19, Two Rock 2:15.98, Cinnabar 2:30.35

70 meters: Michael Tynes, Two Rock, 10.02, Max A., Harvest Christian, 10.19, Bryce Loudin, Wilson, 10.22, Evan, Cinnabar, 10.25, Kade Spomer, Dunham, 10.32

400 meters: Tyler Yates, Liberty, 1:13.31; William Chavez, Cinnabar, 1:14.78; Jeffrey Rice, Two Rock; Ray Somoff, Liberty,1:17.34; Brett Ghisletta, St. Vincent 1:17.94

400 relay: Wilson 1:00.09, Dunham 1:01.2, Liberty 1:01.44, Harvest Christian 1:07.03, St. Vincent 1:09.78

High jump: Michael Tynes, Two Rock, 4-6; Bowan Houston, Wilson, 4-6; Jevanni Garcia, Dunham 3-10; Luke C. Harvest Christian, 3-10; Jeffrey Rick, Two Rock, 3-10

Long jump: Bowen Houston, Wilson, 14-2; Preston Kwan, St. Vincent, 12-9; Gabe Flores, Wilson, 12-2; Luke C. Harvest Christian, 12-0; Reid Forsyth, Harvest Christian, 11-8

Shot put: Abraham Zurita, Two Rock, 28-9; Fernando Romero, Liberty, 23-10; Canyon Stillwell, Cinnabar, 23-8; Joel Calderon, Cinnabar, 23-1; Drew Sparks, Dunham, 21-9

800 relay: Liberty 2:15, Dunham 2:19, Cinnabar 2:23.13, Wilson 2:26, Two Rock 2:36.8

800 meters: Flynn Shoop, Liberty, 2:58.06; Cody Burge, Wilson, 2:58.81; Pedro Saldana, Dunham, 2:59.12; Ray Somoff, Liberty, 3:03.25; Brett Minor, Liberty, 3:08.31

100 meters: Michael Tynes, Two Rock, 13.00; Chase Miller, Liberty, 14.84; Kade Spoer, Dunham, 14.84; Max A., Harvest Christian, 14.94; Preston Kwan, St. Vincent, 15.14

Discus: Canyon Stillwell, Cinnabar, 67-5; Fernando Romero, Liberty, 65-9; Pedro Saldama, Dunham, 64-0; Gabe Flores, Wilson, 61-3; Brayden Breen, Wilson, 52-2