Subscribe

Petaluma People's Choice 2020

Petaluma People's Choice

our sponsors

2020 People's Choice Winners

Best Businesses

Accounting/CPA Firm
Baldwin, McGaughey & Co. - Winner
Torkelson & Associates - Honorable Mention

Antique Store
The Find - Petaluma - Winner
Summer Cottage Antiques - Honorable Mention

Art Gallery
Gallery One - Winner
Petaluma Arts Center - Honorable Mention

Auto Body Shop
Petaluma Auto Body - Winner
G&C Auto Body - Honorable Mention

Auto Repair Shop
Out West Garage - Winner
Brodie's Tire & Automotive - Honorable Mention

Boutique
Ooh La Luxe - Winner
Splendid Little Shoppe - Honorable Mention

Car Wash/Detailing
Raintree Car Wash & Detail Center - Winner
Touchless Car Wash - Honorable Mention

Charter or Private School
St. Vincent de Paul Elementary School - Winner
Petaluma Accelerated Charter School - Honorable Mention

Consignment/Thrift Store
Alphabet Soup Thrift Store - Winner
Sacks Hospice Thrift Store of St. Joseph Health - Honorable Mention

Credit Union
Redwood Credit Union - Winner
Patelco Credit Union - Honorable Mention

Day Spa
Soft Shell - Winner
Skinergy Skin Care - Honorable Mention

Facial/Makeup
Soft Shell - Winner
Skinergy Skin Care - Honorable Mention

Garden Supplies/Nursery
Cottage Gardens of Petaluma - Winner
Friedman's Home Improvement - Honorable Mention

Grocery Store
Petaluma Market - Winner
Trader Joe's - Honorable Mention

Hardware Store
Rex Ace Hardware - Winner
Friedman's Home Improvement - Honorable Mention

Health Care Facility
Kaiser Permanente Petaluma Medical Offices - Winner
St. Joseph Health Medical Group - Honorable Mention

Health Club/Gym
Luma Fitness - Winner
Synergy Health Club - Honorable Mention

Hotel
Hotel Petaluma - Winner
Sheraton Sonoma Wine Country Petaluma - Honorable Mention

Jewelry Store
Hollingsworth Jewelers Gallery - Winner
Gold Rush Jewelers - Honorable Mention

Local Bank
Exchange Bank - Winner
Bank of Marin - Honorable Mention

Pedicure/Manicure
Naturally Happy Feet & Fingers - Winner
Belle Femme Nail Salon - Honorable Mention

Pet Boarding Services
Fit 'N' Furry - Winner
It's a Dog's Life - Honorable Mention

Place for Live Music
Mystic Theatre & Music Hall - Winner
Lagunitas Brewing Company - Honorable Mention

Place to Buy Flooring
Quality Flooring Center - Winner
Abbey Carpet & Floor - Honorable Mention

Place to Buy Flowers
Vanda Floral Design - Winner
Trader Joe's - Honorable Mention

Place to Buy Furniture
Alphabet Soup Thrift Store - Winner
Summer Cottage Antiques - Honorable Mention

Place to Buy Pet Supplies
Rivertown Feed & Pet Country Store - Winner
Petco - Honorable Mention

Place to Buy Tires
Jay & Bill's Tire Service - Winner
Brodie's Tire & Automotive - Honorable Mention

Place to Shop for the Perfect Gift
Heebe Jeebe - Winner
Field Works - Honorable Mention

Preschool
Little Shepherd Preschool - Winner
You & Me Children's Center - Honorable Mention

Public School
Petaluma High School - Winner
Grant Elementary School - Honorable Mention

Real Estate Brokerage
Century 21 Bundesen - Winner
Vanguard Properties - Honorable Mention

Senior Care Facility
Sunrise of Petaluma - Winner
Springfield Place - Honorable Mention

Summer Camp
Friends of the Petaluma River - Winner
Adventure Recreation Center - Honorable Mention

Wedding Venue
Flying Cloud Farm - Winner
Olympia's Valley Estate - Honorable Mention

Window & Door Replacement
Redwood Glass Co. - Winner
Save Energy Co. - Honorable Mention

Yoga Studio
Renew Yoga - Winner
Yoga Hell Petaluma - Honorable Mention

Best Food or Drink

American/California Cuisine
Seared - Winner
Wild Goat Bistro - Honorable Mention

Asian Food
Lily Kai - Winner
Simmer Vietnamese Kitchen - Honorable Mention

Bakery
Della Fattoria - Winner
Petaluma Pie Company - Honorable Mention

Bar
Traxx Bar & Grill - Winner
Mario and John's - Honorable Mention

Barbecue
Lombardi's Gourmet Deli & BBQ - Winner
What A Chicken - Honorable Mention

Breakfast/Brunch
Sax's Joint - Winner
Hallie's Diner - Honorable Mention

Burrito
Mi Pueblo - Winner
El Roy's Express Mex - Honorable Mention

Café or Coffee Shop
Petaluma Coffee & Tea - Winner
Acre Coffee - Honorable Mention

Cheap Eats
What A Chicken - Winner
El Roy's Express Mex - Honorable Mention

Chinese Restaurant
Lily Kai - Winner
City Chopsticks - Honorable Mention

Cocktails
Mario & John's - Winner
Seared - Honorable Mention

Deli
Ray's Delicatessen & Tavern - Winner
Lombardi's Gourmet Deli & BBQ - Honorable Mention

Dive Bar
Buckhorn Tavern - Winner
Ernie's Tin Bar - Honorable Mention

Farm-to-Table Restaurant
Wild Goat Bistro - Winner
Wishbone - Honorable Mention

Food Truck
El Roy's Express Mex - Winner
War Wagon BBQ - Honorable Mention

Hamburger
Traxx Bar & Grill - Winner
Butcher Crown Roadhouse - Honorable Mention

Happy Hour
Seared - Winner
McNear's Dining House & Saloon - Honorable Mention

Ice Cream or Frozen Yogurt
Lala's Creamery - Winner
Wicked Slush Petaluma - Honorable Mention

Italian Restaurant
Cucina Paradiso - Winner
Caffe Giostra - Honorable Mention

Kid-Friendly Restaurant
Brewsters Beer Garden - Winner
McNear's Dining House & Saloon - Honorable Mention

Local Cheesemaker
Cowgirl Creamery - Winner
Petaluma Creamery - Honorable Mention

Locally Produced Red Wine
Adobe Road Winery - Winner
Keller Estate - Honorable Mention

Locally Produced White Wine
Keller Estate - Winner
Adobe Road Winery - Honorable Mention

Mexican Restaurant
Mi Pueblo - Winner
Don Pancho's Mexican Food - Honorable Mention

New Restaurant
Trattoria Roma - Winner
Hank's - Honorable Mention

Outdoor Dining
Brewsters Beer Garden - Winner
Dempsey's Restaurant & Brewery - Honorable Mention

Pizza
Old Chicago Pizza - Winner
Rafy's Pizza - Honorable Mention

Place for Beer
Lagunitas Brewing Company - Winner
Taps Restaurant & Beer Co. - Honorable Mention

Place for Lunch
Wild Goat Bistro - Winner
Quinua Cocina Peruana - Honorable Mention

Place for Wine Tasting
La Dolce Vita Wine Lounge - Winner
Adobe Road Winery - Honorable Mention

Place to Buy Wine
Trader Joe's - Winner
Wilibees Wines & Spirits - Honorable Mention

Romantic Meal
Cucina Paradiso - Winner
Risibisi - Honorable Mention

Seafood
The Shuckery - Winner
Seared - Honorable Mention

Steak
Seared - Winner
Cattlemens Steakhouse - Honorable Mention

Sushi/Japanese Cuisine
Sake 107 - Winner
Gohan Japanese Restaurant - Honorable Mention

Take-Out Food
El Roy's Express Mex - Winner
Chili Joe's - Honorable Mention

Tasting Room
HenHouse Brewing Company Palace of Barrels - Winner
Adobe Road Winery - Honorable Mention

Thai Restaurant
Thai River - Winner
Lemongrass Thai Noodle - Honorable Mention

Vegetarian/Vegan Cuisine
Aqus Café - Winner
Cafe Zazzle - Honorable Mention

Best Professionals & Specialists

Architect or Designer
Mahoney Architects + Interiors - Winner
ADR Architectural Design & Restoration, Inc. - Honorable Mention

Attorney
Andrea L. Pierotti / Law Offices of Andrea L. Pierotti - Winner
Bridget Mackay / Law Offices of Bridget Mackay - Honorable Mention

Caterer
Lombardi's Catering - Winner
Preferred Sonoma Caterers - Honorable Mention

Chef
Dennis Hernandez / Cucina Paradiso - Winner
Mauro Gutierrrez / Quinua Cocina Peruana - Honorable Mention

Child Care
Learning to Learn Preschool & Childcare Center - Winner
Adobe Christian Preschool - Honorable Mention

Chiropractor
Dr. Jen Santos / Acorn Chiropractic Club - Winner
Dr. Julie Restad / Serendipity Chiropractic - Honorable Mention

Dentist
Dr. Bob Koenitzer - Winner
Dr. Leah DeBerardinis / Hillcrest Dental Group - Honorable Mention

Electrician
B. Henry's Quality Electric Inc. - Winner
Gary Hansen Electric - Honorable Mention

Financial Planner/Investment Adviser
Katherine Wells / Edward Jones - Winner
Julie Nix / Redwood Credit Union - Honorable Mention

Fitness Instructor
Becky Selby / Orangetheory Fitness - Winner
Jayme Larson / Elite Fitness Co. - Honorable Mention

General Contractor
Ohana Construction - Winner
Antonis Construction - Honorable Mention

Hair Salon/Barbershop
The Shop - Petaluma - Winner
Dukes & Dolls Salon - Honorable Mention

High School Sports Coach
Sophie Bihn/Petaluma High School - Winner
Trent Herzog/St. Vincent de Paul High School - Honorable Mention

Home Senior Care Services
Legacy Concierge Services - Winner
Sequoia Senior Solutions - Honorable Mention

House Painter
O'Brien Painting - Winner
Antonis Construction - Honorable Mention

Insurance Agent
Steve & Chad Fillinger/Fillinger Insurance Agency - Winner
Cassandra Marquez Paxtor/Redwood Credit Union - Honorable Mention

Landscaper
Holland Landscape - Winner
HMD Landscapes - Honorable Mention

Local Artist
Maxfield Bala / Maxfield Bala Creative - Winner
Kevin Clark / Reared In Steel - Honorable Mention

Local Band/Musician
Petaluma Pete - Winner
The SoulShake - Honorable Mention

Massage Therapist
Marcie DeCarli/Rejuvenate Therapeutic & Sports Massage - Winner
Noelle Brennan/Serendipity Chiropractic - Honorable Mention

Mortgage Broker
Mary Brusco/Caliber Home Loans - Winner
Michael Waterman / Supreme Lending - Honorable Mention

Optometrist
Dr. Karen A. Griffith/Westside Optometry - Winner
Dr. Gordon M. Wong - Honorable Mention

Orthodontist
Dr. John S. Woo / Petaluma Orthodontics - Winner
Dr. Marc DeBerardinis / Petaluma Orthodontics - Honorable Mention

Pediatrician
Dr. Armando V. de Pala / St. Joseph Health - Winner
Dr. Lindsey Hibbard / Kaiser Permanente - Honorable Mention

Pet Groomer
Classic Tails - Winner
Best in Show - Honorable Mention

Physician
Dr. Anna Lewis / Kaiser Permanente - Winner
Dr. Rajina Ranadive / St. Joseph Health - Honorable Mention

Plumber
Roman's Plumbing - Winner
Dolcini Plumbing, Inc. - Honorable Mention

Realtor
Lita Gonzalez/Coldwell Banker - Winner
Steven Cozza/Compass - Honorable Mention

Service/Waitperson
Jennifer Suoja/Petaluma Pie Company - Winner
Jazmin Vaca/Rosen's 256 North - Honorable Mention

Veterinarian
Dr. Karlton Pfann/Brandner Veterinary Hospital - Winner
Dr. Matthew Carter/Central Animal Hospital - Honorable Mention

Our Network

The Press Democrat
Sonoma Index-Tribune
North Bay Business Journal
Sonoma Magazine
Bite Club Eats
La Prensa Sonoma
Emerald Report
Spirited Magazine